Eledyn

Koło powstało 6 maja 1998 roku na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki przy Katedrze Automatyzacji i Diagnostyki Układów Elektromechanicznych. Jego opiekunem został prof. dr hab. inż. Bronisław Tomczuk, a członkami są, studenci politechniki, wśród nich również ci, którzy studiują tokiem indywidualnym. Działalność koła koncentruje się na:
 • organizowaniu seminariów naukowych,
 • udziale w konferencjach i seminariach, tematycznie zwiazanych z komputerowym projektowaniem układów elektromechanicznych,
 • studiowaniu wiadomości o oprogramowaniu, dotyczącym analizy trójwymiarowych pól i profesjonalnych programów projektowych,
 • analizie metod numerycznych obliczania pół elektromagnetycznych,
 • testowaniu dostępnych programów komputerowych, tworzeniu stron internetowych, a w szczególności strony WWW katedry i jej uaktualnianie,
 • pogłębianiu wiadomości o użytkowaniu pakietu MATLAB PDE,
 • kontaktach naukowych z kołami, działającymi w uczelniach naszego kraju.
Do dotychczasowych osiągnięć koła należy zajęcie trzeciego miejsca w konkursie na najlepszy referat konferencyjny na Międzynarodowej Konferencji Studentów i Młodych Pracowników Nauki w Zielonej Górze (autorzy: Krzysztof Babczyk i Aleksander Antoniewicz), w maju 1998 roku. W 1999 roku członkowie koła wzięli udział w Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych i Młodych Pracowników Nauki w Białymstoku, na której wygłosili dwa referaty. W roku poprzednim członkowie koła, oprócz regularnych spotkań, brali udział w sesjach seminaryjnych, które odbywały się w naszej uczelni oraz uczestniczyli w wyjazdach, podczas których odbywały się pokazy oprogramowania CAD. W listopadzie 1999 r. członkowie koła prezentowali swoje osiągnięcia na targach pt. "Jakość. Aktywność. Kreatywność", organizowanych przez AIESEC w naszej uczelni.

 

Grupa .NET PO

kolo net

Studenckie Koło Naukowe "Grupa .NET PO" założone zostało w listopadzie 2004 roku przez studentów kierunku informatyka. Opiekunem Koła została dr inż. Małgorzata Kaliczyńska, która pełniła tę funkcję do końca swojej pracy na Politechnice Opolskiej, tj. do roku 2008. Obecnie opiekunem Koła jest dr inż. Anna Zatwarnicka. Informacje o działalności Koła znajdują się na stronie: http://grupadotnetpo.studentlive.pl/, aktualności umieszczane są na stronie: http://www.facebook.com/GrupaNETPO

Koło zrzesza studentów, chcących doskonalić swoje umiejętności w zakresie projektowania i tworzenia aplikacji, głównie w technologii .NET (C#, Silverlight, XNA, ASP.NET). Studenci piszą aplikacje (również na komputery z systemem Windows 8/Windows 10) i serwisy internetowe. Duża grupa studentów zainteresowana jest tworzeniem aplikacji oraz gier na urządzenia mobilne (smartfony) z systemem operacyjnym Windows Phone oraz na konsole xbox z sensorem Kinect.

Studenci z SKN Grupa .NET PO osiągają liczne sukcesy, m.in. w międzynarodowym konkursie Imagine Cup, organizują cykliczne konferencje IT Academic Day dla studentów Politechniki Opolskiej, na których prelegenci ze znanych firm informatycznych przedstawiają aktualności z branży IT. Studenci uczestniczą m.in. w wyjazdach studyjnych do firm informatycznych, na konferencje tematyczne, m.in. GameDay w Sosnowcu. Przedstawiciele SKN Grupa .NET PO często są zapraszani do prowadzenia wykładów na innych uczelniach.

Spotkania Koła odbywają się co tydzień w laboratoriach komputerowych w budynku LIPSK. Grupa .NET PO popularyzuje swoją działalność m.in. poprzez wykłady prowadzone dla uczniów szkół średnich. Uczniowie zrzeszeni w Junior.NET spotykają się na Politechnice Opolskiej, by pod kierunkiem studentów z Koła zaznajamiać się z technologiami programowania aplikacji.

Przewodniczącym Koła jest Łukasz Szkoda, student II roku informatyki, studiów 2 stopnia stacjonarnych. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wiceprzewodniczącym Koła jest Patryk Lotzwi, student IV roku informatyki, studiów 1 stopnia stacjonarnych. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opiekunem Koła jest dr inż. Anna Zatwarnicka, pracownik Instytutu Automatyki i Informatyki. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spotkania koła odbywają się w środy o godzinie 16:45 w sali S-308 w budynku Lipsk.

 

infoVOLT

Studenckie Koło Naukowe infoVOLT powstało w styczniu 2010 roku, działa przy Instytucie Elektrowni i Systemów Pomiarów. infoVOLT zrzesza studentów informatyki interesujących się energetyką, a zwłaszcza energiami odnawialnymi. Opiekunami koła są dr hab. inż. Michał Tomaszewski oraz dr inż. Łukasz Dzierżanowski.
Do głównych celów koła należą: poszerzenie wiedzy i umiejętności członków koła w zakresie nowoczesnych technologii stosowanych w energetyce, szczególnie w zakresie rozwiązań informatycznych propagowanie bezpośrednich kontaktów studenckich z zakładami branży energetycznej prowadzenie i współuczestnictwo w pracach badawczych prowadzonych przez Instytut Elektrowni i Systemów Pomiarowych.
Więcej o kole można znaleźć na stronie www.infovolt.po.opole.pl. Wszystkich chętnych do uczestniczenia w pracach koła prosimy o kontakt.

 

Mikroprocek

Zakres zainteresowań studentów, zrzeszonych w kole naukowym „Mikroprocek”, obejmuje zagadnienia związane z projektowaniem oraz budową wszystkiego, co zawiera w swojej strukturze mikroprocesory, mikrokontrolery, mikrokontrolery sygnałowe, procesory DSP oraz układy FPGA. W ramach działalności koła, kolegów, którzy pierwszy raz spotykają się z techniką mikroprocesorową, uczymy jak napisać prosty program, jak wykorzystać peryferia systemów uruchomieniowych i jak stworzyć własny prosty układ mikroprocesorowy. Bardziej zaawansowani koledzy przedstawiają własne rozwiązania układowe, biorą udział w konkursach (m.in. Analog Design Contest) i rozwijają swoją wiedzę stosując coraz bardziej zaawansowane układy mikroprocesorowe/FPGA. Koło również organizuje wycieczki oraz „Dzień Elektronika”, na który zapraszają wiodące firmy elektroniczne i nie tylko. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zarówno, tych którzy chcą dopiero rozpocząć przygodę z układami mikroprocesorowymi, jak i „starych wyjadaczy”, którzy uzależnieni już są od opar cyny i kalafonii. Zapraszamy również kolegów z branż pokrewnych: informatyków, automatyków, elektrotechników i innych, którzy, jesteśmy przekonani, znajdą dla siebie coś interesującego, a wspólnie możemy poszerzyć horyzonty wiedzy i praktyki.

Opiekunami koła naukowego są: dr hab. inż. Mirosław Szmajda,dr inż. Krzysztof Górecki

Więcej informacji o kole można znaleźć na stronie http://www.mikroprocek.po.opole.pl.

 

Omnikron

Studenckie Koło Naukowe „Omnikron” powstało 07.10.2011 roku, działa przy Instytucie Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej. Celami koła są: praca nad poszerzaniem wiedzy w dziedzinie automatyki przemysłowej, budowa układów sterowania opartych na PLC, integracja alternatywnych źródeł zasilania w systemach telemetrycznych, rozwijanie własnych zainteresowań, zdobywanie doświadczenia, promocja uczelni, nawiązanie kontaktów z firmami zajmującymi się przemysłem w celu rozwijania i realizacji wspólnych projektów oraz możliwości dalszej współpracy członków koła po zakończeniu studiów.

Opiekunem koła naukowego jest dr inż. Marcin Kowol.

Więcej informacji o kole można znaleźć na stronie http://omnikron.pl.

 

PIXEL

Studenckie Koło Naukowe "PIXEL" powstało w październiku 2006 roku. Opiekunem koła jest dr inż. Mariusz Sobol.

Celem działalności koła jest propagowanie i wymiana wiedzy związanej z zagadnieniami dotyczącymi zaawansowanego modelowania i programowania grafiki komputerowej, technologii multimedialnych, algorytmów graficznych i najnowszych zastosowań grafiki komputerowej (m. in. rzeczywistość rozszerzona). Działalność koła przejawia się poprzez organizowanie seminariów i warsztatów oraz uczestniczenie członków koła w konkursach graficznych i konferencjach studenckich.

W latach 2006-2007 członkowie koła uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Studenckich Programów Grafiki Komputerowej, organizowanym przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Do konkursów zgłoszono łącznie jedenaście prac spośród których cztery zdobyły czołowe miejsca.

W latach 2011-2012 członkowie koła brali udział w konferencjach studenckich "Osiągnięcia współczesnej informatyki" i "ICT Young".

Corocznie członkowie koła organizują prezentacje i pokazy o tematyce związanej z grafiką komputerową, odbywające się na Opolskim Festiwalu Nauki oraz w ramach akcji "Dziewczyny na Politechniki".

Koło naukowe prowadzi warsztaty poświęcone modelowaniu grafiki 3D oraz programowaniu aplikacji graficznych z wykorzystaniem profesjonalnych programów graficznych. Spotkania takie odbywają się cyklicznie.

W grudniu 2012 roku koło zorganizowało wspólnie z kołem naukowych chemików z UO sympozjum „Wiązania Wiedzy”, mające na celu integrację studenckich kół naukowych opolskich uczelni oraz wymianę wiedzy o zakresie ich działalności.

SKN "PIXEL" jest otwarte na współpracę z firmami i instytucjami w zakresie wdrażania nowych technologii graficznych i projektowania materiałów graficznych.

Więcej o kole można się dowiedzieć ze strony www.pixel.po.opole.pl

Osoby chętne do działalności w kole naukowym proszone są o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Studenckie Studio Radiowe RADIO EMITER

W kwietniu 2003 roku artykuł "Radio czeka na pasjonatów" w Opolskiej "Galopadzie" rozpoczął cały ciąg kolejnych wydarzeń. Znalazła się grupka pasjonatów, która postanowiła reaktywować po latach ciszy radio na Politechnice Opolskiej, które przecież ma taką bogatą i długą (początki Emitera to 1969r.) historię. Grupa ta ostro zabrała się za "reanimację Emitera". Zdecydowali, że będą działać jako Koło Naukowe. Opiekunem Koła zgodziła się zostać dr hab. inż. Krystyna Macek - Kamińska prof. PO. W grudniu 2003r. władze uczelni wyraziły zgodę na zatrudnienie profesjonalisty, jako technicznego opiekuna studia radiowego. Człowiekiem tym został inż. Jacek Łuczak - pracownik Radia Plus Opole.
Od tego czasu wiele się wydarzyło. Stworzyliśmy stronę internetową www.radioemiter.pl, zorganizowaliśmy Przegląd Zespołów Młodzieżowych Rock Time 2004, wystawę pt. "35 lat SSR Emiter", wystawę "Z historii Piastonaliów" w Galerii Sztuki Współczesnej, aktywnie włączyliśmy się w organizację Piastonaliów i współtworzyliśmy Opolski Festiwal Nauki. Oprócz tego zapewniliśmy obsługę audiowizualną Senatów PO, oraz wszystkich imprez w Auli i nie tylko. Przy ogromnej pomocy wielu naszych przyjaciół, na przełomie kwietnia i maja pomieszczenia Emitera zostały gruntownie wyremontowane. Teraz w Emiterze jest pięknie, czyściutko i nowocześnie. Udało się pozyskać trochę sprzętu niezbędnego do rozpoczęcia normalnej pracy radiowej. Piątego października 2004r. nadaliśmy pierwszy po bardzo długiej przerwie program radiowy.
Członkiem SSR Emiter może zostać każdy. Wystarczy chęć i zapał do pracy. Oferujemy praktykę w naszym radiu w następujących działach:
 • reporterskim
 • technicznym (technika radiowa, realizacja dźwięku)
 • informatycznym (administracja linux, php, typo3)
 • promocji, marketingu i organizacji imprez
Więcej informacji o kole można znaleźć na stronie www.radioemiter.pl

 


Spektrum

Studenckie Koło Naukowe SPEKTRUM powstało w 2007 roku. Działa przy Instytucie Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej w budynku przy ulicy Prószkowskiej 76 bud. 1. Koło zrzesza głównie studentów kierunku Automatyka i Robotyka Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Opiekunem koła jest dr inż. Krzysztof Tomczewski.

Do głównych celów koła należą:

 

 • propagowanie wiedzy z zakresu robotyki i mechatroniki,
 • umożliwienie studentom zdobywanie dodatkowej wiedzy i umiejętności praktycznych,
 • praktyczna realizacja pomysłów-projektów związanych z robotyką.

 

Projektujemy i budujemy własne roboty. Startujemy w zawodach robotów mobilnych. Rozszerzamy wiedzę z zakresu sterowników programowalnych.

Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie internetowej spektrum.po.opole.pl. Wszystkich chętnych do uczestniczenia w pracach koła prosimy o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Osoby z innych kierunków studiów i innych wydziałów są również mile widziane.

Zapraszamy serdecznie.


 

TeamBit

Studenckie koło naukowe TeamBit powstało w listopadzie 2007 roku.

Głównym celem koła jest poszerzanie wiedzy i zdobywanie umiejętności w zakresie szeroko pojętej algorytmiki oraz implementacji algorytmów. Członkowie uczęszczający na spotkania koła uczą się rozwiązywania problemów algorytmicznych i programowania w języku C/C++ w znacznie szerszym stopniu niż jest to możliwe w trakcie zajęć na uczelni.

Efektem działalności koła ma być przygotowywanie reprezentacji Politechniki Opolskiej do udziału w konkursach programistycznych, np. w Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym, a także organizowanie tego typu konkursów.

Opiekunem naukowym koła jest dr inż. Artur Smolczyk, a prezesem – Kasper Kalfas, student III roku Informatyki.

Obecnie koło liczy około 30 osób i w dalszym ciągu prowadzony jest nabór nowych TeamBitowców. Aby zostać członkiem koła należy skontaktować się z prezesem.

Więcej informacji na stronie: www.teambit.po.opole.pl

Kierownik: prof. dr hab. inż. Sławomir Szymaniec

 www.keisp.po.opole.pl

www.s.szymaniec.po.opole.pl

Działalność naukowo-badawcza katedry obejmuje badania podstawowe oraz prace dla przemysłu z obszaru racjonalnego użytkowania energii i środowiska oraz audytu energetycznego. Opracowano i wdrożono w kilkunastu zakładach przemysłowych nowoczesną metodykę monitorowania procesu przygotowania i realizacji inwestycji. Prace te realizowane są wespół z OPGK w Opolu dla Elektrowni Bełchatów, Zakładów Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu, Elektrowni Jaworzno, Zakładu Norgips i innych. Wyniki badań prezentowane są w monografiach, artykułach oraz referatach wygłaszanych na konferencjach krajowych i zagranicznych.

 

Tematyka badań dotyczy następujących zagadnień:

 • modelowania matematycznego i symulacji procesów energetycznych,
 • eksploatacji i automatyzacji elektrowni,
 • badania typu przepływomierzy i ciepłomierzy oraz ich kalibracji,
 • metodologii badania urządzeń i systemów energetycznych,
 • metod badania aparatury pomiarowej i sterującej,
 • sterowania sieciami grzewczymi,
 • systemów zarządzania energią,
 • optymalizacji procesów przetwarzania energii,
 • racjonalnego użytkowania energii i środowiska,
 • komputerowo zintegrowanych systemów zarządzania,
 • rozwoju metod pomiaru strumieni płynów i energii,
 • rozwoju metod badawczo-bilansowych,
 • kalibracji przepływomierzy i ciepłomierzy,
 • badań hydraulicznych układów przepływowych.

 

Prace wykonane na zlecenie przemysłu dotyczyły przede wszystkim współpracy z Elektrownią Opole, z Elektrownią Rybnik oraz Elektrownią Kozienice. Ponadto kontynuowana jest współpraca z Raciborską Fabryką Kotłów RAFAKO. Wykonano wiele prac dla innych zakładów województwa opolskiego, w tym dla Zakładów Przemysłu Wapienniczego Górażdże SA w Choruli oraz OPOLWAP w Tarnowie Opolskim.

Kierownik: prof. dr hab. inż. Bronisław Tomczuk

 

www.kep.po.opole.pl

 

 

Działalność naukowo-badawcza:

Działalność naukowo-badawcza Katedry Elektrotechniki Przemysłowej (KEP) jest wykonywana w ramach grantów przyznanych przez Min. Nauki i Szk. Wyższego na prace własne. Można tu wymienić projekty badawcze Nr 4 T10A 050 24 w latach 2003-2005 i N N510 533739 w roku 2010 oraz grant rozwojowy Nr R01 0026 04 przyznany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na lata 2008-2010. Ponadto, wykonywane są prace promocyjne (doktoraty i habilitacje) w ramach pracy własnej (NBW) i statutowej (NBS).

Obiektami badań są układy elektromagnetyczne. Są to przede wszystkim transformatory i dławiki oraz aktuatory elektromagnetyczne, a w tym silniki elektryczne i wzbudniki o ruchu liniowym oraz łożyska magnetyczne do wysokoobrotowych napędów.

 

Głównymi obszarami działalności naukowo-badawczej są:

 • Komputerowe modelowanie pól elektromagnetycznych dwu- i trójwymiarowych wytwarzanych przez urządzenia i układy elektromagnetyczne oraz wyznaczanie parametrów całkowych tych pól. Komputerowo wspomagane projektowanie tych obiektów umożliwia wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, które opatentowano.
 • Trójwymiarowa analiza pola magnetycznego z uwzględnieniem nowoczesnych materiałów stosowanych na rdzenie magnetyczne. Dotyczy to transformatorów i dławików, co odzwierciedla się w wielu publikacjach krajowych i zagranicznych oraz patentach. Przykładowo, rezultatem obliczeń i weryfikacji pomiarowych realizowanych w ramach grantu (finansowanego przez KBN) było opracowanie nowej, opatentowanej konstrukcji transformatorów modułowych, opartej o nowoczesne materiały amorficzne.
 • Polowo-obwodowe obliczanie różnych konstrukcji aktuatorów elektromagnetycznych, w których stosuje się nowoczesne magnesy trwałe. Szczególnie dotyczy to wzbudników i silników krokowych o ruchu liniowym. Rezultatem obliczeń i ich weryfikacji pomiarowej jest opatentowany wielofazowy silnik liniowy.
 • Analiza dynamiki układów elektromagnetycznych z uwzględnieniem różnego zasilania i sterowania. Przykładem mogą być łożyska magnetyczne, oraz silniki liniowe i wzbudniki, których charakterystyki pracy są symulowane komputerowo (na etapie projektowania) i weryfikowane doświadczalnie, co odzwierciedla się w wielu publikacjach anglojęzycznych o zasięgu międzynarodowym.
 • Komputerowo wspomagane projektowanie i optymalizacja konstrukcji oraz weryfikacja pomiarowa urządzeń elektrycznych, a w szczególności siłowników i wzbudników do badań zmęczeniowych. Przykładem może być nowatorska konstrukcja urządzeń budowanych w ramach grantu finansowanego przez NCBiR (2008-2010).
 • Obliczenia i weryfikacja pomiarowa pól elektromagnetycznych wytwarzanych przez urządzenia elektryczne i linie elektroenergetyczne. Ponadto analizowany jest wpływ tych pól na środowisko.
 • Analiza kompatybilności elektromagnetycznej wybranych urządzeń i układów elektrycznych z wykorzystaniem równań polowych oraz na podstawie pomiarów rozkładu pól w otoczeniu tych urządzeń.

 

Działalność dydaktyczna:

 • Wykłady i ćwiczenia z elektrotechniki i teorii pola elektromagnetycznego. Wykłady i ćwiczenia obejmujące wybrane działy elektrotechniki, a w szczególności obwody magnetyczne urządzeń elektrycznych.
 • Wykłady i ćwiczenia dotyczące fal elektromagnetycznych.
 • Wykłady i ćwiczenia dotyczące projektowania i weryfikacji pomiarowej parametrów anten.
 • Wykłady i ćwiczenia z metod numerycznych ze szczególnym uwzględnieniem metod wykorzystywanych do projektowania urządzeń elektrycznych.
 • Wykłady i ćwiczenia z zakresu elektrotechniki i elektroniki dla kierunku "Mechatronika" na Wydziale Mechanicznym.
 • Zajęcia dotyczące projektowania i symulacji pracy układów transformatorowych i silników liniowych oparte o pakiety Matlab i FEMM.
 • Zajęcia fakultatywne Koła Naukowego ELEDYN ukierunkowane na komputerowe wspomaganie projektowania CAD (Computer Aided Design). Rezultatem są nagrody w konkursach prac dyplomowych organizowanych w Uczelni z udziałem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, a także zajęcie III-go i I-szego miejsca na szczeblu centralnym kolejno w latach 2004 i 2010.
 • Opracowywanie indywidualnych programów zajęć dydaktycznych dla studentów indywidualnego toku studiów.
 • Prowadzenie szeregu prac dyplomowych, których efektem są stanowiska laboratoryjne do nauczania przedmiotu "Anteny i propagacja fal" oraz na kierunku "Mechatronika".
 • Prowadzenie prac doktorskich oraz seminariów z mechatroniki.
Dyrektor: dr hab. inż. Krzysztof Tomczewski, prof. PO
Z-ca Dyrektora: dr inż. Krzysztof Wróbel
 

 

Katedry
 • Katedra Maszyn Elektrycznych (Kierownik: prof. dr hab. inż. Mariana Łukaniszyn)
 • Katedra Napędów Elektrycznych i Elektroniki Przemysłowej (Kierownik: dr hab. inż. Krzysztof Tomczewski, prof. PO)
 • Katedra Robotyki i Zastosowań Informatyki (Kierownik:dr hab. inż. Krystyna Macek-Kamińska, prof. PO)

Laboratoria
teorii obwodów, podstaw elektrotechniki, symulacji komputerowej obwodów elektrycznych, symulacji pól elektromagnetycznych, półprzewodnikowych przyrządów mocy i układów energoelektronicznych, klasycznego i przekształtnikowego napędu elektrycznego, maszyn elektrycznych i mikromaszyn, diagnostyki maszyn elektrycznych i zespołów maszynowych, serwomechanizmów, robotyki i systemów wizyjnych, informatyki i modelowania matematycznego

Kierunki badań naukowych
Instytut obejmuje zakresem swego działania dydaktycznego i badawczego układy elektromechaniczne, elektromagnetyczne i energoelektroniczne oraz wzajemne powiązania pomiędzy tymi układami przy wykorzystaniu metod informatyki technicznej. Zagadnienia badawcze obejmują modelowanie matematyczne i symulację komputerową, identyfikację układów i ich sterowanie, zastosowanie metod techniki cyfrowej i metod sztucznej inteligencji, a w konsekwencji projektowanie i konstrukcję oraz pomiary urządzeń i systemów z zakresu wymienionych wcześniej układów technicznych.

W ujęciu szczegółowym należy wymienić:
 • modelowanie matematyczne pól elektromagnetycznych w przestrzeni (2D) i (3D) z wykorzystaniem do optymalizacji nowych konstrukcji silników tarczowych z magnesami trwałymi, silników reluktancyjnych, serwomotorów prądu stałego o komutacji elektronicznej, a także maszyn indukcyjnych, transformatorów i urządzeń o działaniu elektromagnetycznym. W tym zakresie prowadzone są także prace eksperymentalne, pomiarowe i wdrożeniowe,
 • badania dynamiki i rozwój metod identyfikacji parametrów silników elektrycznych dużej mocy. W wyniku prac powstały publikacje w renomowanych czasopismach i na konferencjach międzynarodowych (np. Archiv für Elektrotechnik, ICEM),
 • opracowanie metody obniżania poziomu drgań i hałasów pochodzenia elektromagnetycznego silników indukcyjnych. Wyniki wdrożono w DZWEM Domel we Wrocławiu dla silników indukcyjnych dużej mocy, uzyskując bardzo dobre efekty praktyczne,
 • badania niesymetrii wewnętrznych i uszkodzeń oraz opracowanie metod diagnostyki silników i układów napędowych. Prace te wykonywano przy współpracy GIG w Katowicach, a w zakresie podstawowym dla IPPT PAN. Były one wdrożone i są wykorzystywane w wielu elektrowniach krajowych, cementowniach, zakładach przemysłu chemicznego,
 • badania napędów przekształtnikowych z silnikami indukcyjnymi, obejmujące rozwój metod identyfikacji, symulacji komputerowej, sterowania oraz projektowania takich systemów i badania ich wpływu na sieć zasilającą otoczenie. Tematyka ta obejmuje pełną dynamikę układów oraz zagadnienia drganiowe i akustyczne,
 • zagadnienia sterowania napędu elektrycznego i manipulatorów przemysłowych o wielu stopniach swobody. Rozwój metod modelowania, symulacji komputerowej i pomiarów takich systemów z wykorzystaniem techniki wizyjnej w sterowaniu,
 • badania przetworników elektromechanicznych specjalnych, a w szczególności silników o dwóch stopniach swobody, silników liniowych, serwomechanizmów, a także seperatorów magnetycznych. Badania dotyczą rozwoju metod projektowania tych urządzeń oraz modelowania matematycznego. Wykonywane są także wdrożenia przemysłowe.
Dyrektor: prof. dr hab. inż. Dariusz Zmarzły
Z-ca Dyrektora: dr hab. inż. Sebastian Borucki, prof. PO

 


Struktura

 • Katedra Elektroenergetyki (Kierownik: dr hab. inż. Barbara Kaszowska, prof. PO)
 • Katedra Techniki Wysokich Napięć i Materiałoznawstwa (Kierownik: dr hab. inż. Stefan Wolny, prof. PO)
 • Katedra Odnawialnych Źródeł Energii (Kierownik: prof. dr hab. inż. Tomasz Boczar)
 • Katedra Inżynierii Biomedycznej (Kierownik: prof. dr hab. inż. Dariusz Zmarzły)


Laboratoria

elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej, sieci i systemów elektroenergetycznych, techniki wysokich napięć, urządzeń elektrycznych, materiałów elektrycznych. Pracownia: diagnostyki izolacji transformatorów, diagnostyki kondensatorów, badań elektryzacji statycznej dielektryków, cieplnych badań urządzeń elektrycznych.


Kierunki badań naukowych

Głównymi obszarami działalności naukowo-badawczej jest:

 • diagnostyka wysokonapięciowych układów izolacyjnych w urządzeniach elektroenergetycznych,
 • diagnostyka stanów sieci elektroenergetycznych,
 • projektowanie układów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej,
 • metody planowania rozwoju sieci przesyłowej w systemie elektroenergetycznym,
 • modelowanie cieplne i badanie pól temperaturowych urządzeń rozdzielczych,
 • projektowanie i badanie aparatury pomiarowej do kontroli procesów konwersji energii.
Prace z dziedziny diagnostyki układów izolacyjnych są ukierunkowane na badania intensywności, lokalizacji i oceny wyładowań niezupełnych metodą akustyczną. W tym celu utworzono laboratorium diagnostyki izolacji transformatorów, udoskonalono dotychczasowe lub opracowano nowe układy do pomiarów różnych parametrów emisji akustycznych, towarzyszących wyładowaniom niezupełnym w izolacji urządzeń, wprowadzając przy tym komputerową obróbkę wyników pomiarowych.

 

Do pracy z dziedziny diagnostyki układów izolacyjnych należy również zaliczyć prowadzenie badań nad elektryzacją statyczną dielektryków i wykorzystanie jej do oceny procesów starzeniowych w dielektrykach, a w szczególności olejach transformatorowych.

 

Do prac, związanych z projektowaniem układów elektroenergetycznych automatyki zabezpieczeniowej, należy:
 • tworzenie matematycznych modeli systemów automatyki zabezpieczeniowej,
 • komputerowe wspomaganie badań stanów przejściowych w obwodach wejściowych układów automatyki zabezpieczeniowej,
 • komputeryzacja procesów pomiarowych szybkozmiennych przebiegów przejściowych w układach elektroenergetycznych.
Dyrektor: dr hab. inż. Jan Sadecki, prof. PO
Z-ca Dyrektora: dr inż. Anna Bryniarska

 http://ii.po.opole.pl

 

Struktura


Opis

Instytut Informatyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki powstał pod koniec 2016 roku w wyniku połączenia części Instytutu Automatyki i Informatyki z Katedrą Elektrowni i Systemów Pomiarowych.

Prace naukowe i badawcze na Instytucie skupiają się wokół szeroko rozumianej informatyki, jej zastosowań w różnych rozwiązaniach przemysłowych i biznesowych.

W ramach prowadzonych prac dydaktycznych zajęcia praktyczne przeprowadzane są w laboratoriach, których szczegółowa lista dostępna jest na stronie instytutu:  http://ii.po.opole.pl/index.php/laboratoria/dydaktyczne.

Główną cechą Instytutu Informatyki jest duża otwartość względem biznesu i firm, oraz współpraca poprzez organizację różnych wydarzeń jak na przykład  konferencje studenckie takie jak IT Academic Day, Dni IT, Maraton Programowania PiastCode czy Otwarte Mistrzostwa Opola w Programowaniu Zespołowym. Studenci mają możliwość uczestniczenia w wykładach i spotkaniach z przedstawicielami firm z branży IT, na których poznają nowe technologie z branży oraz ofertę swoich przyszłych pracodawców.

 
 

 

 

Dyrektor: dr hab. inż. Mirosław Szmajda, prof. PO
Z-ca Dyrektora: dr inż. Jacek Korniak

 http://automatyka.po.opole.pl

Struktura


Laboratoria

teorii sterowania, automatyki przemysłowej, komputerowego wspomagania projektowania układów automatyki, elektroniki i układów elektronicznych, układów optoelektronicznych oraz cyfrowego przetwarzania i przesyłu informacji, techniki cyfrowej, mikro-procesorowej i architektury komputerów, metrologii elektrycznej i elektronicznej, metrologii przemysłowej, sieci komputerowych i transmisji danych, baz danych, systemów operacyjnych, grafiki komputerowej i multimediów


Kierunki badań naukowych

Instytut pracuje nad następującymi tematami badawczymi:

 • badania i projektowanie układów sterowania o złożonej strukturze hierarchicznej i wielopoziomowej. Rozszerzanie możliwości zastosowań profesjonalnych pakietów komputerowych,
 • metody sztucznej inteligencji w zastosowaniach automatyki. Optymalizacja warunków pracy złożonych systemów dynamicznych,
 • sterowanie adaptacyjne i predykcyjne. Metodyka tworzenia algorytmów i ich implementacja. Sposoby realizacji regulatorów adaptacyjnych z nadzorem ekspertowym,
 • rozwiązywanie zagadnień optymalizacji z wykorzystaniem systemów wieloprocesorowych,
 • bezpieczeństwo systemów pomiarowych w środowiskach zagrożonych wybuchami,
 • opracowanie algorytmów optymalizacji przepływu i przepustowości w rozległych sieciach komputerowych,
 • projektowanie urządzeń, układów elektronicznych i systemów mikroprocesorowych dla potrzeb energetyki,
 • konfigurowanie oprogramowania rozproszonych systemów pomiarowych i sterowania, realizowanych na bazie sterowników programowalnych i mikroprocesorowych regulatorów wielofunkcyjnych oraz systemów sterowania nadrzędnego SCADA,
 • opracowanie algorytmów optymalizacji przepływu i przepustowości w rozległych sieciach komputerowych,
 • analiza i projektowanie światłowodowych struktur sieciowych do celów miernictwa przemysłowego,
 • opracowanie metod konduktometrii wiroprądowej w zastosowaniach do badań struktury materiałów i wyrobów,
 • rozwijanie specjalistycznego oprogramowania do komputerowego wspomagania procesu dydaktycznego z automatyki, elektroniki, metrologii i informatyki.
Badania prowadzone są przy współpracy m. in. z Instytutami: Automatyki Politechniki Śląskiej i Warszawskiej; Energetyki w Warszawie; Katedrą Automatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie; Zakładem Informatyki Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Ponadto prowadzona jest współpraca zagraniczna z Fachhochschule Koblenz i Isny (Niemcy) oraz Katedrą Automatyki i Systemów Sterowania Państwowego Uniwersytetu Elektrotechnicznego w Sankt-Petersburgu.