Eledyn

Koło powstało 6 maja 1998 roku na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki przy Katedrze Automatyzacji i Diagnostyki Układów Elektromechanicznych. Jego opiekunem został prof. dr hab. inż. Bronisław Tomczuk, a członkami są, studenci politechniki, wśród nich również ci, którzy studiują tokiem indywidualnym. Działalność koła koncentruje się na:
 • organizowaniu seminariów naukowych,
 • udziale w konferencjach i seminariach, tematycznie zwiazanych z komputerowym projektowaniem układów elektromechanicznych,
 • studiowaniu wiadomości o oprogramowaniu, dotyczącym analizy trójwymiarowych pól i profesjonalnych programów projektowych,
 • analizie metod numerycznych obliczania pół elektromagnetycznych,
 • testowaniu dostępnych programów komputerowych, tworzeniu stron internetowych, a w szczególności strony WWW katedry i jej uaktualnianie,
 • pogłębianiu wiadomości o użytkowaniu pakietu MATLAB PDE,
 • kontaktach naukowych z kołami, działającymi w uczelniach naszego kraju.
Do dotychczasowych osiągnięć koła należy zajęcie trzeciego miejsca w konkursie na najlepszy referat konferencyjny na Międzynarodowej Konferencji Studentów i Młodych Pracowników Nauki w Zielonej Górze (autorzy: Krzysztof Babczyk i Aleksander Antoniewicz), w maju 1998 roku. W 1999 roku członkowie koła wzięli udział w Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Naukowych i Młodych Pracowników Nauki w Białymstoku, na której wygłosili dwa referaty. W roku poprzednim członkowie koła, oprócz regularnych spotkań, brali udział w sesjach seminaryjnych, które odbywały się w naszej uczelni oraz uczestniczyli w wyjazdach, podczas których odbywały się pokazy oprogramowania CAD. W listopadzie 1999 r. członkowie koła prezentowali swoje osiągnięcia na targach pt. "Jakość. Aktywność. Kreatywność", organizowanych przez AIESEC w naszej uczelni.

 

Grupa .NET PO

kolo net

Studenckie Koło Naukowe "Grupa .NET PO" założone zostało w listopadzie 2004 roku przez studentów kierunku informatyka. Opiekunem Koła została dr inż. Małgorzata Kaliczyńska, która pełniła tę funkcję do końca swojej pracy na Politechnice Opolskiej, tj. do roku 2008. Obecnie opiekunem Koła jest dr inż. Anna Zatwarnicka. Informacje o działalności Koła znajdują się na stronie: http://grupadotnetpo.studentlive.pl/, aktualności umieszczane są na stronie: http://www.facebook.com/GrupaNETPO

Koło zrzesza studentów, chcących doskonalić swoje umiejętności w zakresie projektowania i tworzenia aplikacji, głównie w technologii .NET (C#, Silverlight, XNA, ASP.NET). Studenci piszą aplikacje (również na komputery z systemem Windows 8/Windows 10) i serwisy internetowe. Duża grupa studentów zainteresowana jest tworzeniem aplikacji oraz gier na urządzenia mobilne (smartfony) z systemem operacyjnym Windows Phone oraz na konsole xbox z sensorem Kinect.

Studenci z SKN Grupa .NET PO osiągają liczne sukcesy, m.in. w międzynarodowym konkursie Imagine Cup, organizują cykliczne konferencje IT Academic Day dla studentów Politechniki Opolskiej, na których prelegenci ze znanych firm informatycznych przedstawiają aktualności z branży IT. Studenci uczestniczą m.in. w wyjazdach studyjnych do firm informatycznych, na konferencje tematyczne, m.in. GameDay w Sosnowcu. Przedstawiciele SKN Grupa .NET PO często są zapraszani do prowadzenia wykładów na innych uczelniach.

Spotkania Koła odbywają się co tydzień w laboratoriach komputerowych w budynku LIPSK. Grupa .NET PO popularyzuje swoją działalność m.in. poprzez wykłady prowadzone dla uczniów szkół średnich. Uczniowie zrzeszeni w Junior.NET spotykają się na Politechnice Opolskiej, by pod kierunkiem studentów z Koła zaznajamiać się z technologiami programowania aplikacji.

Przewodniczącym Koła jest Łukasz Szkoda, student II roku informatyki, studiów 2 stopnia stacjonarnych. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wiceprzewodniczącym Koła jest Patryk Lotzwi, student IV roku informatyki, studiów 1 stopnia stacjonarnych. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opiekunem Koła jest dr inż. Anna Zatwarnicka, pracownik Instytutu Automatyki i Informatyki. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spotkania koła odbywają się w środy o godzinie 16:45 w sali S-308 w budynku Lipsk.

 

infoVOLT

Studenckie Koło Naukowe infoVOLT powstało w styczniu 2010 roku, działa przy Instytucie Elektrowni i Systemów Pomiarów. infoVOLT zrzesza studentów informatyki interesujących się energetyką, a zwłaszcza energiami odnawialnymi. Opiekunami koła są dr hab. inż. Michał Tomaszewski oraz dr inż. Łukasz Dzierżanowski.
Do głównych celów koła należą: poszerzenie wiedzy i umiejętności członków koła w zakresie nowoczesnych technologii stosowanych w energetyce, szczególnie w zakresie rozwiązań informatycznych propagowanie bezpośrednich kontaktów studenckich z zakładami branży energetycznej prowadzenie i współuczestnictwo w pracach badawczych prowadzonych przez Instytut Elektrowni i Systemów Pomiarowych.
Więcej o kole można znaleźć na stronie www.infovolt.po.opole.pl. Wszystkich chętnych do uczestniczenia w pracach koła prosimy o kontakt.

 

Mikroprocek

Zakres zainteresowań studentów, zrzeszonych w kole naukowym „Mikroprocek”, obejmuje zagadnienia związane z projektowaniem oraz budową wszystkiego, co zawiera w swojej strukturze mikroprocesory, mikrokontrolery, mikrokontrolery sygnałowe, procesory DSP oraz układy FPGA. W ramach działalności koła, kolegów, którzy pierwszy raz spotykają się z techniką mikroprocesorową, uczymy jak napisać prosty program, jak wykorzystać peryferia systemów uruchomieniowych i jak stworzyć własny prosty układ mikroprocesorowy. Bardziej zaawansowani koledzy przedstawiają własne rozwiązania układowe, biorą udział w konkursach (m.in. Analog Design Contest) i rozwijają swoją wiedzę stosując coraz bardziej zaawansowane układy mikroprocesorowe/FPGA. Koło również organizuje wycieczki oraz „Dzień Elektronika”, na który zapraszają wiodące firmy elektroniczne i nie tylko. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zarówno, tych którzy chcą dopiero rozpocząć przygodę z układami mikroprocesorowymi, jak i „starych wyjadaczy”, którzy uzależnieni już są od opar cyny i kalafonii. Zapraszamy również kolegów z branż pokrewnych: informatyków, automatyków, elektrotechników i innych, którzy, jesteśmy przekonani, znajdą dla siebie coś interesującego, a wspólnie możemy poszerzyć horyzonty wiedzy i praktyki.

Opiekunami koła naukowego są: dr hab. inż. Mirosław Szmajda,dr inż. Krzysztof Górecki

Więcej informacji o kole można znaleźć na stronie http://www.mikroprocek.po.opole.pl.

 

Omnikron

Studenckie Koło Naukowe „Omnikron” powstało 07.10.2011 roku, działa przy Instytucie Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej. Celami koła są: praca nad poszerzaniem wiedzy w dziedzinie automatyki przemysłowej, budowa układów sterowania opartych na PLC, integracja alternatywnych źródeł zasilania w systemach telemetrycznych, rozwijanie własnych zainteresowań, zdobywanie doświadczenia, promocja uczelni, nawiązanie kontaktów z firmami zajmującymi się przemysłem w celu rozwijania i realizacji wspólnych projektów oraz możliwości dalszej współpracy członków koła po zakończeniu studiów.

Opiekunem koła naukowego jest dr inż. Marcin Kowol.

Więcej informacji o kole można znaleźć na stronie http://omnikron.pl.

 

PIXEL

Studenckie Koło Naukowe "PIXEL" powstało w październiku 2006 roku. Opiekunem koła jest dr inż. Mariusz Sobol.

Celem działalności koła jest propagowanie i wymiana wiedzy związanej z zagadnieniami dotyczącymi zaawansowanego modelowania i programowania grafiki komputerowej, technologii multimedialnych, algorytmów graficznych i najnowszych zastosowań grafiki komputerowej (m. in. rzeczywistość rozszerzona). Działalność koła przejawia się poprzez organizowanie seminariów i warsztatów oraz uczestniczenie członków koła w konkursach graficznych i konferencjach studenckich.

W latach 2006-2007 członkowie koła uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Studenckich Programów Grafiki Komputerowej, organizowanym przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Do konkursów zgłoszono łącznie jedenaście prac spośród których cztery zdobyły czołowe miejsca.

W latach 2011-2012 członkowie koła brali udział w konferencjach studenckich "Osiągnięcia współczesnej informatyki" i "ICT Young".

Corocznie członkowie koła organizują prezentacje i pokazy o tematyce związanej z grafiką komputerową, odbywające się na Opolskim Festiwalu Nauki oraz w ramach akcji "Dziewczyny na Politechniki".

Koło naukowe prowadzi warsztaty poświęcone modelowaniu grafiki 3D oraz programowaniu aplikacji graficznych z wykorzystaniem profesjonalnych programów graficznych. Spotkania takie odbywają się cyklicznie.

W grudniu 2012 roku koło zorganizowało wspólnie z kołem naukowych chemików z UO sympozjum „Wiązania Wiedzy”, mające na celu integrację studenckich kół naukowych opolskich uczelni oraz wymianę wiedzy o zakresie ich działalności.

SKN "PIXEL" jest otwarte na współpracę z firmami i instytucjami w zakresie wdrażania nowych technologii graficznych i projektowania materiałów graficznych.

Więcej o kole można się dowiedzieć ze strony www.pixel.po.opole.pl

Osoby chętne do działalności w kole naukowym proszone są o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Studenckie Studio Radiowe RADIO EMITER

W kwietniu 2003 roku artykuł "Radio czeka na pasjonatów" w Opolskiej "Galopadzie" rozpoczął cały ciąg kolejnych wydarzeń. Znalazła się grupka pasjonatów, która postanowiła reaktywować po latach ciszy radio na Politechnice Opolskiej, które przecież ma taką bogatą i długą (początki Emitera to 1969r.) historię. Grupa ta ostro zabrała się za "reanimację Emitera". Zdecydowali, że będą działać jako Koło Naukowe. Opiekunem Koła zgodziła się zostać dr hab. inż. Krystyna Macek - Kamińska prof. PO. W grudniu 2003r. władze uczelni wyraziły zgodę na zatrudnienie profesjonalisty, jako technicznego opiekuna studia radiowego. Człowiekiem tym został inż. Jacek Łuczak - pracownik Radia Plus Opole.
Od tego czasu wiele się wydarzyło. Stworzyliśmy stronę internetową www.radioemiter.pl, zorganizowaliśmy Przegląd Zespołów Młodzieżowych Rock Time 2004, wystawę pt. "35 lat SSR Emiter", wystawę "Z historii Piastonaliów" w Galerii Sztuki Współczesnej, aktywnie włączyliśmy się w organizację Piastonaliów i współtworzyliśmy Opolski Festiwal Nauki. Oprócz tego zapewniliśmy obsługę audiowizualną Senatów PO, oraz wszystkich imprez w Auli i nie tylko. Przy ogromnej pomocy wielu naszych przyjaciół, na przełomie kwietnia i maja pomieszczenia Emitera zostały gruntownie wyremontowane. Teraz w Emiterze jest pięknie, czyściutko i nowocześnie. Udało się pozyskać trochę sprzętu niezbędnego do rozpoczęcia normalnej pracy radiowej. Piątego października 2004r. nadaliśmy pierwszy po bardzo długiej przerwie program radiowy.
Członkiem SSR Emiter może zostać każdy. Wystarczy chęć i zapał do pracy. Oferujemy praktykę w naszym radiu w następujących działach:
 • reporterskim
 • technicznym (technika radiowa, realizacja dźwięku)
 • informatycznym (administracja linux, php, typo3)
 • promocji, marketingu i organizacji imprez
Więcej informacji o kole można znaleźć na stronie www.radioemiter.pl

 


Spektrum

Studenckie Koło Naukowe SPEKTRUM powstało w 2007 roku. Działa przy Instytucie Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej w budynku przy ulicy Prószkowskiej 76 bud. 1. Koło zrzesza głównie studentów kierunku Automatyka i Robotyka Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Opiekunem koła jest dr inż. Krzysztof Tomczewski.

Do głównych celów koła należą:

 

 • propagowanie wiedzy z zakresu robotyki i mechatroniki,
 • umożliwienie studentom zdobywanie dodatkowej wiedzy i umiejętności praktycznych,
 • praktyczna realizacja pomysłów-projektów związanych z robotyką.

 

Projektujemy i budujemy własne roboty. Startujemy w zawodach robotów mobilnych. Rozszerzamy wiedzę z zakresu sterowników programowalnych.

Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie internetowej spektrum.po.opole.pl. Wszystkich chętnych do uczestniczenia w pracach koła prosimy o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Osoby z innych kierunków studiów i innych wydziałów są również mile widziane.

Zapraszamy serdecznie.


 

TeamBit

Studenckie koło naukowe TeamBit powstało w listopadzie 2007 roku.

Głównym celem koła jest poszerzanie wiedzy i zdobywanie umiejętności w zakresie szeroko pojętej algorytmiki oraz implementacji algorytmów. Członkowie uczęszczający na spotkania koła uczą się rozwiązywania problemów algorytmicznych i programowania w języku C/C++ w znacznie szerszym stopniu niż jest to możliwe w trakcie zajęć na uczelni.

Efektem działalności koła ma być przygotowywanie reprezentacji Politechniki Opolskiej do udziału w konkursach programistycznych, np. w Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym, a także organizowanie tego typu konkursów.

Opiekunem naukowym koła jest dr inż. Artur Smolczyk, a prezesem – Kasper Kalfas, student III roku Informatyki.

Obecnie koło liczy około 30 osób i w dalszym ciągu prowadzony jest nabór nowych TeamBitowców. Aby zostać członkiem koła należy skontaktować się z prezesem.

Więcej informacji na stronie: www.teambit.po.opole.pl