Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, który jest dla uczelni tym, czym zasilanie dla urządzenia, świętował 50 urodziny w dniu 17 listopada 2016r. Przy okazji całodniowych obchodów jubileuszu, odsłonięto pamiątkową tablicę, przyznano tytuł honorowego profesora i wręczono okolicznościowe medale.

W uroczystości odsłonięcia tablicy i fotografii upamiętniającej pierwszego dziekana wzięli udział jego synowie, a sylwetkę i osiągnięcia prof. Plamitzera przypomniał prof. Jerzy Hickiewicz – równie słynny biografista polskich elektryków.

Proboszcz, który poświęcił tablicę – ks. dr Zygmunt Lubieniecki z sąsiadującej z kampusem parafii, wspominał profesora jako człowieka nie tylko wielkiego serca (to on natchnął mnie do działalności charytatywnej, m.in. do organizacji wigilii dla bezdomnych – powiedział), ale i wielkiego poczucia humoru, rozbawiając audytorium kilkoma anegdotami z czasów ich przyjaźni.

W programie drugiej części obchodów znalazła się wielka uroczystość w auli WWFiF, która zgromadziła mnóstwo gości, w tym władze uczelni i siostrzanych wydziałów z całego kraju, włodarzy regionu i dyrektorów szkół, a także partnerów gospodarczych, którzy przybyli – często z odległych od Opola miejsc, szczególnie licznie, poświadcząjąc swoją obecnością świetną współpracę WEAiI z przemysłem.

Słowa gratulacji i życzeń popłynęły z katedry od wojewody Adriana Czubaka, wicemarszałka Stanisława Rakoczego, wiceprezydenta Macieja Wujca, dyrektora Tauron Dystrybucji (i absolwenta WEAiI) Roberta Zasiny oraz przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej prof. Krzysztofa Kluszczyńskiego.

Sukces, którego tak szczerze gratulowali goście (w tym zaplecze na miarę XXI wieku, blisko 10 tysięcy absolwentów, 85 doktorów i ponad 25 habilitacji – którymi pochwalił się w wystąpieniu dziekan dr hab. inż. Tomasz Boczar, prof. PO) nie byłby zapewne możliwy, gdyby nie wkład wielu, pracowitych osób.

Najwybitniejsze z nich zostały uhonorowane okolicznościowym medalem z podobizną dziekana Plamitzera – byli to profesorowie: Marek Tukiendorf, Zdzislaw Kabza, Piotr Wach, Jerzy Skubis, Grzegorz Bryll, Jerzy Hickiewicz, Józef Kędzia, Ryszard Rojek i Marian Łukaniszyn. Medal otrzymała również żona dziekana Kazimiera.

Jubileusz stał się także okazją do wręczenia tytułu Honorowego Profesora Politechniki Opolskiej. Zaszczyt ten przypadł wywodzącemu się z Politechniki Poznańskiej prof. Andrzejowi Demence, wielkiemu przyjacielowi wydziału i wybitnemu uczonemu, który skromnie zastrzegł, że to nie on, a środowisko opolskie promieniuje na polską elektrykę. Między dwoma silnymi ośrodkami stworzyliście następny silny ośrodek! – pochwalił. Po wykładzie profesora o ,,Ekwiwalentności numerycznych metod rozwiązywania równań pola elektromagnetycznego” (zrozumiałym, co pewnie nieczęste, przez zdecydowaną większość na auli – wszak zasiadali tam sami fachowcy) przed gośćmi wystąpił zespół muzyczny – Take Style Project. Solistce Żanecie Plotnik towarzyszyły w nim srzypce elektryczne. Niech na ,,elektrycznym”, przez następne pół wieku zawsze wszystko tak pięknie się zgadza!

Źródło: Wiadomości uczelniane ....